සීබ්‍රාවන්ගේ කලු සහ සුදු ඉරි පිහිටා තිබෙන්නේ ඇයි ?

සීබ්‍රාවන් , අශ්වයන් සහ බූරුවන් ඉක්වස් කුලයේ සාමාජිකයෝ වෙති. නැගෙනහිර හා දකුණු අප්‍රිකාවේ සැරිසරන ජීවමාන සීබ්‍රා විශේෂ තුනකි. ඔවුන්ගේ අඳුරු හිසකෙස් සුදු පැහැති, නොකැඩූ හිසකෙස් ඉරි වලින් කැඩී ඇත. ඉරි සහිත රටා සහ තීව්‍රතාව විශේෂ මෙන්ම ස්ථානයද වෙනස් වේ. මෙම තීරු වෙනස්කම් හා සීබ්‍රා ඔවුන්ගේ පරිසරය තුළ මුහුණ දෙන අභියෝග සමඟින්, තීරු ක්‍රියා කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ අපගේ අවබෝධයට මග පෙන්වයි. සීබ්‍රා ඉරි වල නිශ්චිත මූලාරම්භය හා ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳව විද්‍යාඥයන් තවමත් විවාද කරන අතර, ඔවුන්ගේ මෑත උත්සාහයන් හැකියාවන් තුනක් කෙරෙහි වඩාත් සමීපව අවධානය යොමු කර ඇත; මැස්සන් දෂ්ට කිරීමෙන් ආරක්ෂා වීම, තාපගතිකරණය සහ විලෝපිකයන්ගෙන් ආරක්ෂා වීම සඳහා මෙම කලු සහ සුදු ඉරි ඔවුන්ට උපකාරී ⁣වන බව හඳුනාගෙන ඇත.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *